INSTAGRAM

Instagram

12/10/2015

"Wielki Świat Sztuki"

    Oślepiające reflektory, wrzawa i wielkie oczekiwanie, a w końcu głośne brawa... Brzmi całkiem nieźle. Prawda?
    Kto kiedykolwiek będąc dzieckiem marzył o karierze w Wielkim Świecie Sztuki ten wie jak dużo to może znaczyć. Niezależnie czy to scena, wielki amfiteatr, czy też miejsce w światowych galeriach.  Artyzm to chyba najlepsze wyrażenie umiłowania sztuki i wszystkiego z nią związanego. Właśnie artystę ceni się i szanuje. Tworzy coś dotychczas niespotkanego. Zwraca uwagę na czyste piękno najzwyklejszych rzeczy.
    Można zapytać, a co z twórcami? Czy wszystkich można nazwać artystami?  Hmm... Ciężko stwierdzić. We współczesnym świecie jest wielu pseudo artystów. Tworzą coś co ciężko nazwać sztuką. Chociaż każdy rozumieć może tą definicję inaczej. W końcu z upływem czasu te dzieła nabierają wartości dla przyszłych pokoleń.
Tutaj mogę obrazić fanów disco polo.  Które utwory staną się inspiracją dla przyszłych dzieł, jak to ma miejsce w muzyce klasycznej ? Tak naprawdę, żadne. Każdy zna piosenki z tego nurtu i co lepiej bawi się przy nich na różnego rodzaju imprezach. Jednak nie posiada żadnej wartości poza tą kulturową, bo muzyka jednak jest jej częścią. Chociaż... Musiałbym się bardziej nad tym zastanowić.
    Wracając do wartości. Teksty tychże utworów nie są wspaniałym dziełem literackim. Opiera się na prostych sformułowaniach i niczym nas nie zaskakuje. No może, Bananowa Agnieszka... Sama na taki epitet nie wpadłabym.
    Pamiętam jeden z odcinków Rozmów w toku... Ile świetny aktor może zrobić z tekstem disco polo. Aż nabrał on głębi i takiego artyzmu. To wszystko dzięki odpowiedniej dykcji i  warsztatowi aktorskiemu. Ten pogląd na twórców trochę się kłóci z moją definicją artysty. Taką osobą na pewno jest ktoś, kto sam tworzy, jest wszechstronnie uzdolniony (ale bez przesady, nikt nie jest najlepszy we wszystkim), oraz też jego sposób bycia to pokazuje. To się po prostu czuje. Zawsze denerwowało mnie nazywanie mojej osoby artystką, skoro tylko śpiewam. Aby zostać artystą nie wystarczy coś prezentować, należy dać coś od siebie. 
    Idealnym przykładem na nadużycie słowa artysta jest ten nasz polski show-biznes. Nie macie wrażenia, że duża część celebrytów nazywana jest artystami? Albo nominacje do nagród typu: Artysta Roku itd... (odniosę się znowu do muzyki, bo w końcu jest mi ona najbliższa). Wokaliści w większości nie są autorami swoich chociażby tekstów. Rozumiem, że nie każdy ma umiejętności i jakiś dryg do komponowania melodii, także tutaj odpuszczam. Jednak nie rozumiem jednego, jak można zostać Artystą Roku, skoro nawet palcem się nie kiwnęło przy tworzeniu kompozycji, za którą otrzymało się nagrodę. Na szczęście jest kilka wartościowych wyróżnień, które promują niezwykle utalentowanych twórców.

   To wszystko co napisałam nie oznacza, że nie można spełniać swoich marzeń i ambicji dołączając do grona Wielkiego Świata Sztuki. Każdy powinien spróbować, jednak nie może zaprzestać tylko na tym. Człowiek uczy się całe życie. Należy próbować doścignąć coś co wydaje się odległe i nieosiągalne. Nie powinno się załamywać porażkami, bo to one w największym procencie przybliżają nas do upragnionego celu. Dlaczego? Niepowodzenia uczą nas więcej, niż sukces. Pokazują, gdzie trzeba się poprawić. Powodzenie? Nie uczy nas w ogóle.
 
    Tym miłym akcentem, zakończę swoje refleksje, które jak zawsze są chaotyczne, ale i tak dla mnie mają sens. Będąc przyszłą (mam nadzieję) dziennikarką muszę nad tym popracować.
Kolejny etap? Reportaż. Do końca stycznia muszę napisać, i chyba wiem o czym. :D


***


Zapraszam do polubienia / subskrypcji :

      
  

3 komentarze:

 1. Masz świetnego bloga, bardzo spodobały mi się Twoje zdjęcia i sposób w jaki piszesz, na pewno będę często tutaj zaglądać! :D A na Black &Blue czeka na Was nowy post a w nim 5 rzeczy, które warto zrobić w grudniu. Zapraszam!
  Black&Blue - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 2. Super wpis. Zapraszam na http://scarlett95songs.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz bardzo wciągający styl pisania. Wpadłam tutaj przypadkowo ale jeszcze wpadne nie raz :)
  Pozdrawiam i zapraszam na http://soul-graphic.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń